Slider

2015 Aalto PS DO

Światowej klasy wino czerwone. Intensywne nuty tostów, lukrecji i czerwonych owoców (jeżyny, śliwki, czerwone porzeczki i czereśnie), z niuansmi mleka i orzeźwiającymi nutami przypominającymi miętowe czekoladki After Eight. Do tego przyjemne, ziemiste nuty mokrej gleby i wspaniałe balsamiczne tony. Aromatyczne bogactwo jest naprawdę rewelacyjne! Stara winorośl Tinta Fina z Ribera del Duero jest harmonijna, zrównoważona i naprawdę głęboka.

Na podniebieniu pełne, bardzo eleganckie, długie. Wino wykonane z największą precyzją. Jedwabiste, dobrze zbudowane i bogato zdobione. Owoce są nieskazitelne, cudownie dojrzałe i bardzo wyraziste, a dopełniają je niuanse przypraw, kwiatów, ziemi i minerałów. Całość okrywają doskonałe taniny. Wspaniały potencjał starzenia, nagradza cierpliwość odpoczywając w piwnicy lub karafce. Właściwie przechowywane, będzie żyło do 2030. Należy dekantować dwie godziny przed podaniem.

Doskonałe połączenia to wszelkie ptactwo, sery peklowane, zwierzęta łowne, grillowane czerwone mięso, czerwone mięso z sosem, pieczone potrawy, pieczone żeberka jagnięce, hiszpańskie prosciutto.

2015 Aalto PS (Pagos Seleccionada) to w 100% Tinto Fino (Tempranillo). Wyprodukowane przez czołowego winiarza Mariano García. Aalto Ps powstaje tylko w najlepszych rocznikach. Winogrona pozyskane są z najlepszych miejsc Aalto (Pagos), położonych w pobliżu miejscowości La Horra, La Aguilera i Fresnillo w regionie Ribera del Duero w północnej Hiszpanii, zaledwie 2 godziny jazdy od Madrytu. Są to winnice istniejące od 80 do 100 lat.

Winogrona były zbierane ręcznie i transportowane do winnicy w bardzo małych pudełkach w godzinach słabego światła, aby zapobiec niepożądanej fermentacji wstępnej. Następnie poddane kolejnej selekcji w winnicy. Moszcz gronowy z każdej winnicy został przetworzony w oddzielnych procesach winifikacji przed zrealizowaniem ostatecznej mieszanki.

Fermentacja Aalto PS 2015 została przeprowadzona przez Aalto Bodegas y Viñedos, w kontrolowanej temperaturze. Następnie wino zostało przeniesione do nowych beczek z francuskiego dębu od Allier, gdzie zakończyło fermentację malolaktyczną i leżakowało przez okres 19 miesięcy.

Klarowane za pomocą białka jaj i nie filtrowane przed butelkowaniem w czerwcu 2017.


'2015 Aalto PS DO' has no comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

Telefon kontaktowy: (+48) 508 490 819
Napisz do nas: hello@rotterdamwinebar.pl
Zarezerwuj stolik: booking@rotterdamwinebar.pl
Telefon kontaktowy:
(+48) 508 490 819
Napisz do nas:
hello@rotterdamwinebar.pl
Zarezerwuj stolik:
booking@rotterdamwinebar.pl
Contact phone: (+48) 508 490 819
Write to us: hello@rotterdamwinebar.pl
Book a table: booking@rotterdamwinebar.pl
Contact phone:
(+48) 508 490 819
Write to us:
hello@rotterdamwinebar.pl
Book a table:
booking@rotterdamwinebar.pl
Slider